Γκροσέτο 2017: Όγδοη θέση για τον Γιώργο Τζατζιμάκη

Οι καλές εμφανίσεις των αθλητών μας στο Γκροσέτο της Ιταλίας συνεχίζονται και την τρίτη ημέρα των αγώνων. Ο Γιώργος Τζατζιμάκης ήταν αυτό που ξεκίνησε με το... δεξί το πρόγραμμα αφού κατέλαβε την όγδοη θέση στον τελικό των 10.000 μέτρων βάδην Εφήβων.

Ο αθλητής του Ηλία Γκαραβέλα από τα πρώτα χιλιόμετρα βρέθηκε στο πρώτο γκρουπ και τελικά κατάφερε να τερματίσει όγδοος σε 45.30.16. Ο Χανιώτης αθλητής τον τρόπο αυτό ολοκλήρωσε πολύ καλά την σεζόν, στην διάρκεια της οποίας κατάφερε να πετύχει και νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο Τζατζιμάκης αγωνίζεται για πρώτη φορά στην κατηγορία Κ20 κι έτσι θα έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει την διάκριση και το 2018 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας του, απαλλαγμένος μάλιστα από τις σχολικές υποχρεώσεις. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Σεργκέι Σιρομπόκοβ με 43.21.29, ακολούθησε ο Ισπανός Μανουέλ Περέζ με 44.17.23 και ο Ουκρανός Εντουάρντ Ζαμπουζένκο με 44.22.16.