Πλατανιάς - Άρης 2-0

Επιτέλους νίκη για τον Πλατανιά. Η Χανιώτικη ομάδα είχε να γευθεί την χαρά της νίκης από τον περασμένο Νοέμβριο (είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό) κι επικράτησε σήμερα του Άρη με 2-0 στο ματς που έριξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της super league. Ναζλίδης - Αναστασάκος οι σκόρερ του Πλατανιά που είχε και δύο δοκάρια στο 1ο ημίχρονο με τους Γιάννου - Κάλαϊτζιτς. Το φιλμ του αγώνα:

5' Εκτέλεση φάουλ του Κάλαϊτζιτς, ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης να μπλόκαρε σχετικά εύκολα την μπάλα.

19' Μακρινό σουτ του Τριανταφυλλάκου, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και ο Κηπουρός έπεσε και μπλόκαρε πριν βγει κόρνερ.

25' Σουτ του Διαμαντάκου από πλάγια, η μπάλα ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Κηπουρού, άουτ.

32’ Σέντρα από αριστερά του Κάλαϊτζιτς, προβολή του Γιάννου η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

41' Σέντρα του Αγκιλέρα, ο Καστέλς έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε εύκολα.

44’ Βολίδα του Κάλαϊτζιτς στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Δεύτερο δοκάρι του Πλατανιά.

45’ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Ναζλίδης άνοιξε το σκορ για την Χανιώτικη ομάδα με δυνατό σουτ. Ολόκληρη η φάση: ο Ναζλίδης έκανε το σουτ, ο Βελλίδης απέκρουσε, στην συνέχεια σουτ του Γιάννου κόντραρε στον Αναστασάκο. Η μπάλα έφτασε και πάλι στον Ναζλίδη, που έκανε νέο σουτ από πλάγια, με τον γκολκίπερ του Άρη να μπερδεύεται με τον Ζαραδούκα και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

49' Για χέρι – πέναλτι διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι. Ο Ναζλίδης έπιασε την κεφαλιά και ο Διαμαντάκος απομάκρυνε την μπάλα με τα χέρια, που τα είχε απλωμένα.

51' Με 10 συνεχίζει ο Άρης. Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Γιαννιώτα για σπρώξιμο εκτός φάσης στον Κανακούδη.

54' Ο Μπέλιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Άρη, διαγώνιο σουτ από πλάγια, άστοχο.

57’ Εκτέλεση κόρνερ του Κάλαϊτζιτς ο Καστέλς πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

63’ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Αναστασάκος διπλασιάζει τα τέρματα του Πλατανιά. Εξαιρετική ασίστ του Κάλαϊτζιτς και ο έμπειρος striker με δυνατό σουτ ‘’εκτέλεσε’’ τον Βελλίδη και διαμόρφωσε το 2-0.

92' Σουτ του Ναζλίδη από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Ζαραδούκα κι έφτασε στον Κάλαϊτζιτς, που έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

93’ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Αγκάνθο, μετά από μπαλιά του Τάτου, ο Κηπουρός μπλόκαρε δύσκολα προτού η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος.

Πλατανιάς: Κηπουρός, Κανακούδης (66’ λ.τ. Κουρτεσιώτης), Ποτουρίδης, Καστέλς, Αγκιλέρα, Γκονζάλες, Κάλαϊτζιτς, Μπέλιτς (68’ Δέντσας), Ναζλίδης, Γιάννου (82’ Ονιέμα), Αναστασάκος

Πάγκος Πλατανιά: Ζάλουντοκ, Μιρτσέτα, Στόλερ, Μαραγκουδάκης

Άρης: Βελλίδης, Ζαραδούκας, Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός, Ψυχογιός, Κοέλιο, Τάτος, Γιαννιώτας, Διαμαντάκος (75’ Σουνάς), Τριανταφυλλάκος (46’ Κοτσαρίδης), Αγκάνθο

Πάγκος Άρη: Διούδης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Καραγιάννης, Ηρακλής

Διαιτητής: ΜΑΝΤΑΛΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (ΑΘΗΝΩΝ)
Α’ Βοηθός: ΑΛΕΞΕΑΣ ΗΛΙΑΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ)
Β’ Βοηθός: ΓΟΥΡΓΙΩΤΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ (ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ)
4ος: ΔΕΛΦΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΡΚΑΔΙΑΣ)
Παρατηρητής: ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ (ΙΘΑΚΗΣ)