ΠΟΛΟ: ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΓΙΑ ΝΟΧ ΣΤΗΝ ΧΙΟ

Βαριά ήττα υπέστη στη Χίο ο Ν.Ο. Χανίων ΑΝΕΚ LINES χάνοντας με 15-3 για την 6η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας. Το χανιώτικο συγκρότημα προδόθηκε από τα αγωνιστικά του προβλήματα αλλά και από την ελλιπή αποστολή, η οποία ταξίδεψε στο νησί της μαστίχας για ένα ομολογουμένως δύσκολο παιχνίδι, υποκύπτοντας αν μη τι άλλο φυσιολογικά.

Σημαντικός παράγοντας η κούραση, καθώς όσο κύλαγε το παιχνίδι, τόσο η διαφορά στο σκορ μεγάλωνε, κάτι άλλωστε που αποδεικνύεται από τη διακύμανση του σκορ και τις αυξητικές τάσεις που παρουσίασαν τα 8λεπτα.

Η πιο παραγωγική περίοδος για τα Χανιά απέναντι στο μεγαλύτερο ίσως φαβορί για την κατάκτηση των φετινών τίτλων στην Ελλάδα ήταν η πρώτη όταν και το σκορ ήταν στο 2-1 για τη Χίο, ωστόσο στη συνέχεια, οι πολλές επιλογές των γηπεδούχων σε συνδυασμό με την έλλειψη δυνάμεων του Ν.Ο.Χ. επέφεραν αυτή τη βαριά ήττα που είναι η τέταρτη στο πρωτάθλημα για τα Χανιά. Τα τρία τέρματα της χανιώτικης ομάδας σημείωσαν οι Σολανάκης, Σάμπο και Ντούλος.

Χίος: 3 Ντόσκας, 3 Θεοδωρόπουλος, 2 Μοίραλης, 2 Κατσουλάκης, 1 Κανδιόγλου , 1 Χατζηδάκης, 1 Φουντούλης, 1 Βλοντάκης, 1 Γαβαλάς

Ν.Ο.Χ: 1 Σολανάκης, 1 Σάμπο, 1 Ντούλος

8λεπτα: 2-1, 3-0, 5-1, 5-1

Μάκης Βολτυράκης: «Χάσαμε αναμενόμενα»
«Είναι μια βαριά ήττα αλλά προέρχεται από μια ομάδα που έχει και για μένα αλλά νομίζω και για όλους, το καλύτερο ρόστερ στην Ελλάδα. Είναι μια ομάδα που διεκδικεί τους δύο μεγάλους τίτλους. Εμείς έχοντας μόνο μία αλλαγή επί της ουσίας, του φουνταριστού, αναγκαστήκαμε να παίξουμε όλο τον αγώνα οι ίδιοι παίκτες.

Ο Γιώργος Πρωτοπαπαδάκης που ήταν τραυματίας, έπαιξε 3-4 λεπτά, οπότε απέναντι σε μία τέτοια ομάδα ήταν πολύ δύσκολο να σταθούμε. Το πρώτο 8λεπτο χάσαμε 2-1 όπου εκεί μπορέσαμε και είχαμε δυνάμεις. Μετά όμως, η ομάδα δε μπόρεσε να ανταπεξέλθει στη φυσική κατάσταση, με αποτέλεσμα τα περισσότερα γκολ που δεχτήκαμε να ήταν από κόντρες. Ήταν μια εμπειρία αρκετά καλή κι ένα παιχνίδι όπου δε μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω.

Όσον αφορά τη συνέχεια, ελπίζω τα παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε, να τα κερδίσουμε. Μακάρι να μπορέσουμε τις επόμενες ημέρες να κάνουμε προπόνηση στην 50άρα πισίνα, γιατί αρκετά γκολ τα οποία δεχτήκαμε απ’ τη Χίο ήταν λόγω του ότι κάναμε προπόνηση τις προηγούμενες ημέρες στην 25άρα, η οποία δεν έχει καμία σχέση με το τερέν της μεγάλης πισίνας. Μακάρι να μπορέσουμε να δουλέψουμε καλύτερα».