Αντικανονική εκκίνηση ο Μπάλντουιν

Το 4ο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα και 3ο προσωπικό, κατέκτησε ο Λουκάς Καρετζόπουλος στο Καζάν! Ο διεθνής πρωταθλητής μας στα 50 μ. άπνοια Ανδρών έφτασε στον τερματισμό μαζί με τον Κολομβιανό Φερνάντεζ σε 14.28 (ταυτόχρονη άφιξη), κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, με την επίδοσή του να αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ!

Έτσι, μετά το χάλκινο την Τρίτη (06/08) στα 50 μ. επιφάνεια και το χρυσό χθες στα 100 μ. επιφάνεια, ο Καρετζόπουλος απέδειξε και σήμερα πως θεωρείται δικαίως ένας από τους κορυφαίους αθλητές στον κόσμο!

Η προσπάθεια του κολυμβητή του Ν.Ο. Χανίων, που αγωνίστηκε επίσης στον τελικό των 50 μ. άπνοια, Ουίλιαμ Μπάλντουιν (φώτο), ακυρώθηκε για αντικανονική εκκίνηση. Στα 800 μ. επιφάνεια Ανδρών, ο Χρήστος Χριστοφορίδης κατέλαβε την 4η θέση με επίδοση 6:32.55.

Στον τελικό των 100 μ. διπλά πέδιλα Γυναικών, η Ελένη Βασιλειάδου ήταν 8η με 51.40, ενώ την ίδια θέση κατέκτησε στα 400 μ. υποβρύχιο Γυναικών και η Αναστασία Τσικλή με 3:22.54.