Ξάνθη - Πλατανιάς 2-0

Το ότι ο Πλατανιάς δεν είναι σε καλή αγωνιστική κατάσταση κι ότι δέχεται "εύκολα" και "φθηνά" γκολ είναι γνωστό κι επιβεβαιώθηκε και στα "Πηγάδια" σήμερα. Ένα ολέθριο ("παιδικό") αμυντικό σφάλμα κι ένα αμφισβητούμενο πέναλτι έδωσαν την σχετικά εύκολη νίκη στην Ξάνθη με 2-0 για την 20η αγωνιστική της super league. Το φιλμ του αγώνα:

5' Ο Ναζλίδης επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Λοντίγκιν έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα.

6’ Ο Μάνταλος σε πλεονεκτική θέση, σούταρε, αλλά ο Κηπουρός απέκρουσε.

13’ Ο Μαρίν έβγαλε την σέντρα από δεξιά, ο Ράνος έπιασε την κεφαλιά ανενόχλητος αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

17’ Ο Μάνταλος εκτέλεσε φάουλ, ο Βάλλας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κηπουρού.

21’ Ο Πάνος τετ α τετ με τον Κηπουρό, αλλά ο έμπειρος Κηπουρός τον ‘’έβγαλε’’ στο πλάι (δεξιά) και χάθηκε η ευκαιρία.

39’ Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Αναστασάκου, ο Μαραγκουδάκης με προβολή ξεπερνά την αντίσταση του Λοντίγκιν, αλλά πρόλαβε ο Βάλλας κι απομάκρυνε προ κενής εστίας.

45’ Μία ακόμη εκπληκτική κάθετη του Ναζλίδη, ο Αναστασάκος τετ α τετ με τον Λοντίγκιν καθυστέρησε να πλασάρει και χάθηκε μία μεγάλη ευκαιρία.

51' Ο Μαρίν βγήκε από δεξιά, έκανε και το γύρισμα, αλλά ο Ράνος γλίστρησε και δεν μπόρεσε να προωθήσει την μπάλα στα δίχτυα.

56’ ΓΚΟΛ 1-0 Ολέθριο αμυντικό σφάλμα, έκλεψε ο Κομεσίδης, πάσαρε σωστά στον Ράνο, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

65’ Ο Μάνταλος μόνος του δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κηπουρό.

66’ Στην εξέλιξη της φάσης ο Μάνταλος ανατράπηκε(;) εντός περιοχής από τον Τζανή. Πέναλτι αμφισβητούμενο.

67’ ΓΚΟΛ 2-0 Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μάνταλο, έπεσε σωστά ο Κηπουρός αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του για 2η φορά.

73’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντιέ η μπάλα άουτ.

80’ Δυνατό αλλά άστοχο το μακρινό σουτ του Μαραγκουδάκη.

84’ Κόκκινη (2η κίτρινη) για τον Ράνο για χτύπημα στον Κάλαϊτζιτς. Με δέκα συνεχίζει η Ξάνθη.

85’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Σέντρα από τον Ναζλίδη κεφαλιά του Μαραγκουδάκη, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ξάνθη: Λοντίγκιν, Μπέρτος, Γούτας, Βάλλας, Κομεσίδης, Ντιέ, Μάνταλος, Σμιθ, Μαρίν (86’ Σολτάνι), Ντάνι (48’ Πρίττας, 70’ Μπαξεβανίδης), Ράνος

Πάγκος Ξάνθης: Λυμπερόπουλος, Γκλέισον, Μαρτίνιο, Μαρσελίνιο

Πλατανιάς: Κηπουρός, Κανακούδης (74’ Στόλερ), Αργυρόπουλος (68’ Μαρτσάκης), Ποτουρίδης, Τζανής, Τετέ, Κάλαϊτζιτς, Ναζλίδης, Μιρτσέτα (52’ Αγκιλέρα), Μαραγκουδάκης, Αναστασάκος

Πάγκος Πλατανιά: Ζάλουντοκ, Δέντσας, Κουρτεσιώτης, Καστέλς

Διαιτητής: ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ (Ηλείας)
Α’ Βοηθός: ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Κοζάνης)
Β’ Βοηθός: ΦΡΑΓΚΙΑΔΑΚΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Δωδεκανήσου)
4ος: ΚΥΖΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Δράμας)
Παρατηρητής: ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Αθηνών)