Φιλικό: Ξάνθη - Πλατανιάς 1-0

Με ήττα ολοκλήρωσε τον κύκλο των φιλικών αναμετρήσεων στην Βουλγαρία ο Πλατανιάς όπου πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας. Η Χανιώτικη ομάδα ηττήθηκε από την Ξάνθη με 1-0. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο Γέντρισεκ στο ξεκίνημα του αγώνα, μόλις στο 5ο λεπτό.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Πλατανιάς στην Βουλγαρία νίκησε την Χάποελ Ασκελόν με 1-0, ήρθε ισόπαλος με τον Απόλλωνα Σμύρνης (1-1), ενώ η αναμέτρηση με την Κέρκυρα διακόπηκε λόγω βροχόπτωσης. Αύριο - Κυριακή (30/07) θα πραγματοποιηθεί μόνο η πρωινή προπόνηση, καθώς στην συνέχεια η αποστολή θα πάρει τον δρόμο του γυρισμού για τα Χανιά.

Πλατανιάς 1ο ημίχρονο (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Πλιάτσικας, Ντικαμονά, Καρυπίδης, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Πατράλης, Αγγελόπουλος, Ντεβέσα, Παπανικολάου, Μπούντνικ.

Πλατανιάς 2ο ημίχρονο (Γιώργος Παράσχος): Ομπερχάουζερ, Στάθης, Πρυντέτα, Ντικαμονά, Γιορέντε, Βάντερσον, Σινγκ, Ζίκο, Αγγελόπουλος, Γκρζέλτσακ, Στάμου.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς (46' Γκαραβέλης), Μπαξεβανίδης (60' Ορφανίδης Λ.), Κασάδο (60' Συλλά), Φλίσκας (60' Λισγάρας), Σβάρνας (60' Χατζητερζόγλου), Καμαρά (60' Ντε Λούκας), Κίκε (60' Κώστας), Λουσέρο (60' Ορφανίδης Π.), Ρότσε (60' Μεχία), Μπρίτο (60' Φασίδης), Γέντρισεκ (60' Κάστρο).