ΑΟ Χανιά - ΟΦΗ 0-1 (video)

Φιλική ήττα για τον ΑΟ Χανιά από τον ΟΦΗ στο γήπεδο Περιβολίων
Με γκολ του Χαντί στο 48ο λεπτό ο ΟΦΗ αναδείχθηκε νικητής στο Κρητικό φιλικό ντέρμπι στα Περιβόλια με αντίπαλο τον ΑΟ Χανιά (0-1).

Στο γήπεδο, που θα παίξει στην πρεμιέρα της Football league κόντρα στον Κισσαμικό, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, έχασε πέναλτι με τον Βουό στο 26' (το κέρδισε και το εκτέλεσε ο ίδιος αλλά μπλόκαρε ο Αθανασίου το χλιαρό σουτ του Ιβοριανού επιθετικού), σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις, που έληξε χωρίς τέρματα (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι αλλαγές έδωσαν πνοή στον ΟΦΗ, ο οποίος πήρε κεφάλι στο 48' με ωραίο σουτ του Χαντί, μετά από ενέργεια του Μιλοσάβλιεφ. Χαμένο πέναλτι και για την Χανιώτικη ομάδα καθώς ο Δάφκος απέκρουσε το πέναλτι του Τσουκάνη στο 77' (το κέρδισε ο Μάνιας απο τον Όστοιτς).

Το "φιλμ" του φιλικού αγώνα σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ ΟΦΗ:

12' Η πρώτη φάση του αγώνα απο τον ΑΟ Χανιά. Ο Ζέρης σουτάρει απο καλή θέση η μπάλα έφυγε άουτ.

26' Ο ΟΦΗ κερδίζει πέναλτι με τον Βουό, μετά απο ανατροπή απο τον Θεολόγου. Το εκτελεί ο Ιβοριανός επιθετικός του ΟΦΗ, αλλά ο Αθανασίου μπλοκάρει την μπάλα.

35' Καλή στιγμή για τον ΑΟ Χανιά με ψηλοκρεμαστό σουτ του Λύρα μέσα απο την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

43' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟ Χανιά με τον Σταματή να πλασάρει άστοχα απο πολύ καλή θέση.

48' Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μιλοσάβλιεφ πάσαρε στον Χαντί και αυτός με σουτ άνοιξε το σκορ (0-1).

50' Καλή στιγμή για τον ΑΟΧ. Κόρνερ ο Λύρας, κεφαλιά ο Ηρακλής, η μπάλα άουτ.

56' Σουτ του Χαντί απο το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ο Αθανασίου.

57' Δυνατό σουτ του Σταματή, σε κόρνερ ο Δάφκος. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

77' Κερδίζει πέναλτι ο ΑΟ Χανιά με τον Μάνιας απο τον Όστοιτς. Το εκτέλεσε ο Τσουκάνης, το έπιασε ο Δάφκος.

92' Σουτ του Μάνιας, άουτ.

ΑΟ Χανιά: Αθανασίου, Ζέρης,Ρούνιτς, Θεολόγου, Νικολόπουλος,Ηρακλής, Τσουκάνης, Σιάννης (52' Αποστολόπουλος),Φουρλάνος, Λύρας (52' Μάνιας), Σταματής.

Στον πάγκο: Παπουρτζής, Αποστολόπουλος, Μανιάς, Δαμιανάκης, Βαρούχας, Μαργαρίτης, Μούδιος, Νέρο, Λάλι.

ΟΦΗ: Δάφκος, Αντουκόρ (70' Νάστος), Ράντι (46' Μιλοσάβλιεφ), Μασάδο (70' Βρεττός), Μίκιτς (46' Οστοιτς), Βουό (70' Όγκμποε), Βαλλιάνος, Κοιλιάρας (46' Χαντί), Κομεσίδης (70' Χίσι),Κώτσιος, Μπουρσέλης (46' Μιλοσάβλιεφ).

Στον πάγκο: Kασμερίδης, Μιλοσάβλιεφ, Οστοιτς,Βρετός, Μάνος, Νάστος, Ογκμποε, Χαντί, Χίσι.

Διαιτητής: Tσαγκαράκης (Χανίων)