ΑΟ Χανιά - Κισσαμικός 0-1 (video)

Την πρώτη νίκη στην ιστορία της στο πρωτάθλημα Football League πανηγύρισε ο Κισσαμικός, ο οποίος επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι των Χανίων τον ΑΟΧ, με 1-0 στο γήπεδο των Περιβολίων. "Χρυσός" σκόρερ για την ομάδα του Καστελίου ήταν ο Γιάννης Ταραλίδης στο 32ο λεπτό, ενώ "φύλακας - άγγελος" της εστίας του Κισσαμικού αποδείχθηκε ο Γιώργος Λαζαρίδης, με τις θετικές του επεμβάσεις. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τους Ρίκκα (37') και Γκέσιο (76'). Το "φιλμ" του αγώνα:

9' Φάουλ του Μασάδο, ο Τσούτσης με δεύτερη προσπάθεια κατάφερε να σουτάρει μέσα από την περιοχή με τον Λαζαρίδη να αποκρούει σε κόρνερ.

10' Ο Γκέσιος μένει μόνος του μέσα στην περιοχή και πλασάρει για να σώσει εκπληκτικά και πάλι ο Λαζαρίδης.

25' Σέντρα Σακελλαρίου, ο Μάντζης γυρίζει προς την εστία και κάνει το σουτ, με τον Μπλάζιτς να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

32' ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μάνιας, η μπάλα φτάνει στον Ταραλίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ σημειώνει το 0-1.

36' Φάουλ του Μασάδο, κεφαλιά του Γκέσιου, ψηλά άουτ η μπάλα.

37' ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Ρίκκα στο δοκάρι.

45' Σουτ του Ρίκκα ο Λαζαρίδης αποκρούει σε κόρνερ.

51' Κόρνερ του Μασάδο, κεφαλιά του Κουρδάκη, μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.

60' Σουτ του Μάνιας, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Μπλάζιτς.

71' Φάουλ του Μασάδο, κεφαλιά του Γκέσιου, άουτ.

76' ΔΟΚΑΡΙ: Σουτ του Γκέσιου στο κάθετο δοκάρι.

86’ Σουτ του Μασάδο, αποκρούει με τα ακροδάκτυλα ο Λαζαρίδης.

88' Σουτ του Λίτα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

91' Σουτ του Σμίλτου λίγο έξω από την εστία.

Αναμέτρηση: ΑΟ Χανιά - Κισσαμικός 0-1
Σκόρερ: Ταραλίδης (32')

Ημερομηνία: Δευτέρα 19/10/2015
Ώρα έναρξης: 18:00
Γήπεδο: Δημοτικό Περιβολίων

Α.Ο. Χανιά (Θωμάς Γράφας): Μπλάζιτς, Παγώνης, Κουρδάκης, Μπριλάκης, Γεωργίου, Ρίκκα (65' Λίτα), Ηρακλής, Τσούτσης (50' Σαϊνέ), Μασάδο, Δεινόπαπας (82' Σταματής), Γκέσιος.

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Σακελλαρίου (57' Τσοντάκης), Πότσι, Σελινιωτάκης, Μάντζης (83' Σμίλτος), Μάνιας, Βαττής (69' Τσικουδάκης).

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος Αριστοτέλης (Αρκαδίας)
Α' Βοηθός: Βεργέτης Δημήτριος (Αρκαδίας)
Β' Βοηθός: Παπανικολάου Γεώργιος (Ηρακλείου)