Στην 8η θέση Τρουλλινός, Χατζηδάκη

Με την συμμετοχή δύο αθλητών σε τελικούς, του Νίκου Τρουλλινού στα 200μ. μικτή ατομική Εφήβων και της Άννας Χατζηδάκη στα 100μ. πρόσθιο Νεανίδων ολοκληρώθηκε η, καθόλα επιτυχημένη, παρουσία του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κολύμβησης Παίδων / Κορασίδων και Εφήβων / Νεανίδων που διεξήχθη στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο.

Οι δύο αθλητές τερμάτισαν στην 8η θέση, με τους χρόνους τους να ήταν 02:19.25 και 01:21.30 αντίστοιχα στους τελικούς που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (27/07) το απόγευμα. Από εκεί και πέρα, οι υπόλοιπες συμμετοχές των αθλητών και αθλητριών του Ν.Ο.Χ. στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, για το Σαββατοκύριακο, περιορίστηκαν στους προκριματικούς.

Καλύτερη επίδοση ήταν η 18η θέση από τον Μανώλη Χαλκιαδάκη στα 100μ. πεταλούδα Παίδων με 01:02.67.

Ο Ναυτικός Όμιλος ολοκληρώνει με μεγάλη επιτυχία την παρουσία του στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που ξεκίνησε την Τρίτη (22/07) με τις κατηγορίες Παμπαίδων Α', Β' και Παγκορασίδων Α', Β' και συνοδεύτηκε από την κατάκτηση 8 μεταλλίων (6 χρυσά, 1 ασημένιο, 1 χάλκινο) και μία 7η θέση και συνεχίστηκε από την Παρασκευή (25/07) έως και την Κυριακή (27/07), με δύο ακόμα συμμετοχές σε τελικούς στις κατηγορίες Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων. Σύμφωνα με τον προπονητή του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, Κώστα Τζιλιβάκη:

«Ήταν μια πάρα πολύ καλή χρονιά, καθώς οι χρόνοι ήταν πολύ καλοί και ανταγωνιστικοί τόσο για τα μικρά παιδιά όσο και για τα πιο μεγάλα. Σίγουρα, εάν οι κούρσες των μεγάλων ήταν λίγο πιο γρήγορες, θα έλεγα ότι θα ήταν μια τέλεια χρονιά. Ωστόσο τα μεγάλα παιδιά είχαν να συναγωνιστούν στις κατηγορίες τους μεγαλύτερα από την ηλικία τους και αυτό είναι σημαντικό. Φυσικά και είμαι πολύ ευχαριστημένος», σημειώνει χαρακτηριστικά.

Ο Τζιλιβάκης τονίζει ακόμα ότι τα παιδιά με σκληρή δουλειά, μπορούν τα επόμενα χρόνια να συνεχίσουν να πρωταγωνιστούν στο άθλημα της κολύμβησης: «Το θέμα από εδώ και στο εξής είναι τα παιδιά αυτά να συνεχίσουν την προσπάθεια και την σκληρή δουλειά. Να κρατήσουν χαμηλά το κεφάλι, καθώς την επόμενη πλέον σεζόν η αποστολή τους θα είναι πιο δύσκολη. Αυτό που πιστεύω είναι ότι με συνεχή δουλειά, μπορούν να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα.»

Σημειώνεται πως ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων κατέκτησε την 15η θέση με 79 βαθμούς στη γενική κατάταξη των κατηγοριών Παίδων, Παμπαίδων Α', Β', Κορασίδων και Παγκορασίδων Α', Β', την 23η στους Έφηβους με 4β., την 31η στις Νεανίδες με 4β. ενώ ήταν 38ος σε Εφήβους/Νεανίδες με 8 βαθμούς. Αναλυτικά τα αποτελέσματα τις δύο τελευταίες μέρες των αγώνων: